Lázně Toušeň

Kategorie:
Památky
Obec:
Lázně Toušeň

Starobylý městys na soutoku řek Jizery a Labe...
V roce 1868 zde byly založeny Janem Králíkem lázně, v místech, kde se k léčebným účelům využívaly prameny železnaté vody již od středověku. Lázeňským statutem se honosí až od roku 1979. Slatinné lázně Toušeň poskytly v minulosti své služby mnoha známým osobnostem, ať se jednalo o sportovce v čele s manželi Zátopkovými či osobnosti známé z kulturního života jako například herečka Stella Zázvorková nebo spisovatel Bohumil Hrabal.
Příjemný lázeňský park s útulnou kolonádou a rovinatý kraj s hojnou zelení umožňují příjemné procházky i hůře pohyblivým pacientům. Toušeňská pouť, zvaná Floriánská, která se koná každoročně začátkem května na Floriánském náměstí a v přilehlých ulicích, je se svou téměř stošedesátiletou historií velkou společenskou událostí pro místní občany i návštěvníky ze širokého okolí. Lázně Toušeň mají řadu významných rodáků a občanů. Uveďme například akademického malíře Čeňka Choděru, chemika Otakara Červinku, lidového muzikanta Jana Jiřího Bendu či básníka a publicistu Břetislava Zahradníka, který zahynul v koncentračním táboře. Areál slatinných lázní, zachovalá roubená stavení u řeky Labe, kaple svatého Floriana nebo zahrada „skleněné vily“ či zrekonstruovaná budova bývalého zájezdního hostince návštěvníka jistě zaujmou.
V Toušeni je chráněná Lipová alej na návsi tvořena devíti exempláři lip malolistých s obvody kmenů 137-230 cm ve věku 100-130 let. Také dvě lípy malolisté u kamenného kříže rostoucí až na jižním okraji Toušeně s obvodem 235 cm jsou starší sta let, rovněž poslední z památných toušeňských lip u kostela má obvod kmene 276 cm a je přibližně 120 let stará. Bezesporu nejúctyhodnějším stromem je však dub letní s obvodem 530 cm a stářím kolem 300 let. Roste v soukromé zahradě v ulici Zahradní a je zřejmě pamětníkem přirozených lužních lesů.
 

Polabská cyklostezka

Fotografie z cyklostezky budou průběžně aktualizovány.

 

Rychlý kontakt:
Richard Šmocer
Miroslava Bílková
731 660 933 infocentrum@brandysko.cz

Informační centrum Brandýs nad Labem - Stará Boleslav
Otevírací doba:
Květen – Září: Po - Ne 9:00 - 17:00 (včetně státních svátků a dnů pracovního volna)
Ostatní měsíce: Po - Pá 9:00 - 17:00, So 9:00 - 13:00

Erb

Mapa stránek  |  RSS